تاریخچه بارکد

تاریخچه بارکد

هر بار که ما چیزی می خریم با یک بارکد سر و کار پیدا می کنیم، اما کمتر پیش می آید که به آنها توجه زیادی نشان دهیم. با این حال بارکدها در عملکرد موثر برای اقتصاد ما از کسب و کارهای کوچک تا شرکت های بزرگ چند ملیتی نقش حیاتی بازی می کنند.

 

بارکد چیست؟

یک بارکد “کدی است قابل خواندن برای ماشین در اشکالی از شماره ها و الگویی از خطوط موازی از عرض های مختلف، چاپی و برای شناسایی یک محصول.” اما در واقع بارکد چیزی بیشتر از اینهاست. سیستم های بارکد به کسب و کارها و سازمان ها در پیگیری محصولات، قیمت ها و سطح موجودی برای مدیریت متمرکز در یک سیستم نرم افزار کامپیوتری کمک می کند و امکاناتیرا برای افزایش بهره وری و کارآیی فراهم می کند.

خطوط و الگوهای یک بارکد در واقع نمایشی از اعداد و داده هاست و گسترش آنها به اطلاعات اساسی راجع به یک محصول اجازه می دهد به آسانی توسط یک دستگاه اسکن نوری، یک اسکنر بارکد خوانده شوند و به صورت اتوماتیک وارد یک سیستم کامپیوتری شوند. این کاهشی فوق العاده برای زمان ضبط چنین اطلاعاتی و از بین بردن امکان ورود داده خطای انسانی است.

طراحی بارکدها با طرح های تک وجهی ساده آغاز شد، شامل خطوط سیاهی که فقط توسط اسکنرهای بارکد با طراحی ویژه خوانده می شود. به هر حال، بارکدهای امروزی در بسیاری اشکال و اندازه ها و طیف وسیعی از طراحی ها پیشرفت کرده اند و حتی بسیاری از آنها با موبایل ها و دیگر دستگاه ها خوانده می شوند.
خلاصه ای از تاریخچه بارکد

بارکد چیست؟

بارکد دارای سابقه ای طولانی و جالب از اولین پیشرفت نزدیک ۷۰ سال پیش تاکنون است. این داستان همیشه در حال تغییر است، همان طور که تکنولوژی پشت بارکد دائما در حال تکامل است، و ما روش هایی کشف می کنیم تا در کدهایی که برای ماشین قابل خواندن است اطلاعات بیشتر و بیشتری قرار دهیم. داستان از آنجا شروع شد که در سال ۱۹۴۹ در یک ساحل وقتی جوزف وودلند، یک مهندس مکانیک در دانشگاه درکسل، یک سری از خطوط موازی را که نشان دهنده یک نوع ‍‍‍`فرم طولی` از نقطه ها و خط تیره ها یا کد مورس بود روی شن ها کشید. وودلند به راه حل هایی فکر می کرد که با استفاده از کد مورس می توانست مشکل همکار او برنارد سیلور را حل کند.چند ماه پیش، سیلور از رئیس یک خوار و بار فروشی زنجیره ای شنیده بود که از رئیس دانشگاه درکسل برای ساخت سیستمی برای خودکار کردن روند وارسی خوار و بار درخواست کمک کرده است.

در ۲۰ اکتبر ۱۹۴۹، وودلند و سیلور درخواست حق ثبت اختراعی برای “دسته بندی ماشین آلات و روش آن”در پرونده گذاشتند- مفهوم اولین بارکد. آنها در نهایت در اکتبر ۱۹۵۲حق ثبت اختراع خود را دریافت کردند، و در حالی که این ایده برای تعدادی از شرکت ها و صنایع جذاب بود، تکنولوژی اسکن که به بارکد امکانی را داد تا یکی از رایج ترین علامت ها در دنیا باشد هنوز وجود نداشت.

در سال ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ شرکت ها و صنایع مختلفی تلاش کردند تکنولوژی بارکد را توسعه دهند. اولین اجرا سیستم KarTak بود که دیوید کولینز آن را برای شرکت راه آهن Boston and Maine توسعه داد. سپس انجمن راه آهن آمریکا(AAR) این سیستم را به عنوان استاندارد انتخاب کرد و در سال ۱۹۷۴، ۹۵٪ناوگان AAR با سیستم KarTak نشان دار شدند. به هر حال، این سیستم هرگز کاملا قابل استفاده نبود و استفاده از آن در اواخر ۱۹۷۰ قطع شد.

دستیابی به موفقیتی که منجر به جهانی شدن بارکد شد توسعه جهانی کد محصول (UPC) بود. در سال ۱۹۶۶انجمن ملی زنجیره های غذایی(NAFC) درباره ایده خودکار کردن سیستم های تصفیه حساب شروع به بحث کرد. در آن زمان RCA حق ثبت اختراع اصلی وودلند و سیلور را صادر کرده بود و یک پروژه داخلی برای توسعه یک سیستم موثر را آغاز کرده بود.

سپس، در اوایل ۱۹۷۰، NAFCکمیسیون سوپر مارکت ویژه ایالات متحده یک کد محصول یکسان را تاسیس کرد تا دستورالعمل هایی اساسی برای توسعه بارکد و یک سیستم موثر کدگذاری بسازد. این دستورالعمل ها منجر به ایجاد یک کد ۱۱ رقمی برای شناسایی هر محصول شد.

در آن زمان، IBM، George Lauerرا استخدام کرد و او را وادار کرد روی آنچه بارکد استاندارد UPC تک وجهی شد کار کند. لحظه حساس در۲۶ ژوئن ۱۹۷۴ پیش آمد زمانی که اولین بارکد در سوپرمارکتی درتروی، اوهایو اسکن شد. این بارکد بسته ۱۰ تایی آدامس میوه ای Wrigley بود.

با گذشت زمان، بارکد از خطوطی ساده به طراحی های پیچیده گسترش یافت و به مردم کمک کرد هرچیزی از یک قوطی نوشابه گازدار تا دارایی های فوق سری وزارت دفاع را پیگیری کنند.

بارکد

بارکد

تاریخچه بارکد
ايده بارکد بوسيله Norman Joseph Woodland و Bernard Silver بوجود آمد . در سال ۱۹۴۸ آنها از دانشگاه Drexel فارغ التحصيل شدند. آنها بعد از شنيدن اينکه رئيس يک شرکت فروش مواد غذايي مي خواست روال پرداخت قيمت کالا را خودکار کند اين ايده را خلق کردند. يکي از اولين طرحهاي آنها اين بود که از رمز مورس که چاپ شده و به صورت عمودي دراز شده است استفاده کنند . که بصورت نوارهاي باريک و پهن نشان داده مي شود . بعدا آنها به استفاده از بارکد از نوع دايره هاي هم مرکز (bulls-eye) معطوف شدند. آن دو در ۲۰ اکتبر ۱۹۴۹ اختراعشان را با عنوان “Classifying Apparatus & Method” در اختراعات آمريکا به شماره ۲,۶۱۲,۹۹۴به ثبت رساندند. اختراع در ۷ اکتبر ۱۹۵۲ منتشر شد.
اولين بارکد خوان توسط Woodland ( آن موقع کارمند IBM بود ) و Silver در سال۱۹۵۲ ساخته شد و شامل يک لامپ ۵۰۰ واتي و يک لوله خلا تشديد کننده نور بود که توسط شرکت RCA براي موسيقي فيلم ساخته شده بود (به صورت نور روي فيلم نوشته مي شد ) دستگاه خيلي قابل استفاده نبود ( دستگاه به سادگي يک نوسان نما بود ، و لامپ ۵۰۰ وات تقريبا کاغذ اولين نمونه بارکد را سوزاند ) و براي مصرف توليد نشد . در ۱۹۶۲ آنها اختراع را به شرکت Philco فروختند ، که بعدا آن را به شرکت RCA فروخت . پيشرفت ليزر ممکن ساخت که بارکد خوان ها خيلي ارزانتر ساخته شوند ، و پيشرفت مدارات مجتمع ( IC ) رمزگشايي بارکد خوانده شده را ممکن ساخت . متاسفانه Silver در ۱۹۶۳ در سن ۳۸ سالگي درگذشت قبل از اينکه چيزي از اختراع حاصل شود. در ۱۹۷۲ يک فروشگاه Kroger در شهر Cincinnati با استفاده از يک بارکدخوان از نوع دايره هاي هم مرکز (bull-eye) با کمک شرکت RCA آزمايشي را انجام داد . متاسفانه بارکد هاي دايره هاي هم مرکز به آساني هنگام چاپ کثيف مي شدند و خيلي موفق نبودند . در اين مدت Woodland در IBMبارکد خطي را به وجود مي آورد که در ۳ آوريل ۱۹۷۳ به عنوان کد محصول جهاني (Universal Product Code)انتخاب شد . در ۲۶ ژوئن ۱۹۷۴ ،در سوپرمارکت Marsh در ايالت Ohio شهر Troy اولين محصول فروشگاه ( يک بسته آدامس ) بوسيله يک دستگاه بارکد خوان فروخته شد ( اين بسته آدامس حالا در موزه Smithsonianتاريخ آمريکا موجود است )
درسال ۱۹۹۲ مدال ملي تکنولوژي توسط رئيس جمهور George H. W. Bush به Woodland اهدا شد.

بارکدهای یک بعدی در مقابل بارکدهای دو بعدی

دو نوع بارکد وجود دارد: طولی- یا تک وجهی و دو بعدی. کد طولی تک بعدی کدی که بیشتر از بقیه کدها با چشم قابل تشخیص است از دو بخش تشکیل شده است: بارکد و ۱۲ شماره UPC. شش شماره اول بارکد شماره شناسایی کارخانه سازنده است. پنج شماره بعدی نشان دهنده تعداد آن قلم از جنس است. شماره آخر به نام رقم چک است که اسکنر را قادر به تعیین صحت اسکن می کند.

جزئیات فونت بارکد تک وجهی
فروشگاه های خرده فروشی، برای پرداخت فروش،فهرست موجودی و… فرم یکسان کد محصول (یو پی اس)

شناسایی، فهرست موجودی و پیگیری محموله کـــــد ۳۹ (کــــد ۳ از ۹)
رمزگذاری کد پستی در ایمیل ایالات متحده POSTNET
بر اساس تعداد شابک و مورد استفاده روی جلد کتاب Bookland
مورد استفاده در ترجیح دادن به کد ۳۹ زیرا جمع و جورتر است کــــد ۱۲۸
مورد استفاده در حمل و نقل و صنعت های انبار دار Interleaved 2 of 5
استفاده شده توسط فدرال اکسپرس در کتابخانه ها و بانک کتاب ها Codabar

جزئیات

فونت بارکد دو بعدی

مقدار زیادی نوشته و داده را می توان در آن ذخیره کرد زیرا این کد فشرده است.مورد استفاده برای چاپ مخارج پستی پذیرفته شده توسطUPSP. همچنین توسط خطوط هوایی برای چاپ کارت پرواز هم استفاده می شود.

 

علامتMaxicode می تواند دو پیام را رمزگذاری کند، یک پیام اولیه و یک پیام ثانویه. مورد استفاده توسط خدمات پستی ایالات متحده

.

Maxicode

ایده آل برای ساخت آیتم های کوچک به خاطر قابلیت این کد برای رمزگذاری ۵۰ کاراکتر در سایزی بسیار کوچک. رایج در حوزه بهداشت و درمان و صنعت قطعات الکترونیکی.

Data Matrix

رایج در تبلیغات زیرا روشی برای دسترسی سریع به وبسایت یک برند را فراهم می کند. به راحتی با گوشی های هوشمند خوانده می شود.

QR Code

یک بارکد طولی معمولا هر نوع اطلاعاتی را در خود نگهداری می کند. در مقابل، یک بارکد دو بعدی پیچیده تر است و می تواند شامل اطلاعات بیشتری در این کد باشد: قیمت، مقدار، آدرس وب یا تصویر. یک اسکنر بارکد طولی نمی تواند یک بارکد دو بعدی را بخواند، برای اصلاح اطلاعات جا داده شده در این کد به استفاده از یک اسکنر تصویر نیاز است. گشی های موبایل با دوربین هایی، مثل آیفون ها و گوشی های آندروید و بسیاری از دستگاه های دیگر می توانند بارکد های دو بعدی را از طریق دوربین های یکپارچه بخوانند.

توسعه بارکد دو بعدی برنامه های کاربردی بارکدها را به طور عمده ای گسترش داده است. در حال حاضر آنها شامل اطلاعات بیشتری هستند و به سادگی توسط مصرف کنندگان قابل خواندن هستند(با موبایل هایشان) بارکد دو بعدی می تواند کارهایی بیشتر از پیگیری موجودی ها و فهرست آنها انجام دهند.

امروزه،کدهای دو بعدی، به ویژه کدهای QR که می توانند بیش از ۷۰۰۰ رقم یا ۴۰۰۰ کاراکتر نوشتاری را درخود حفظ کنند توسط شرکت ها برای به اشتراک گذاری اطلاعات یا وبسایت یا ویدیوها با مصرف کننده هایشان استفاده می شود یا توسط امکانات بهداشت و درمان برای نظارت بر تجویز دارو، و حتی ادغام داده ها با برنامه هایی مثل MS Office، سرورهای , MS SQL و دیگر پایگاه داده ها و فایل ها این ژنراتور بارکد رایگان را برای ساخت کسب و کارتان استفاده کنید.

بارکدها چگونه کار می کنند؟

بارکدها به وسیله ترکیبی از نمادشناسی(بارکد) و یک اسکنر که می تواند نمادها را بخواند و آنها را به اطلاعاتی سودمند، معمولا اطلاعاتی درباره اصل آن قلم از جنس، قیمت، نوع و محل آن تبدیل کند. اسکنر بارکد را می خواند و اطلاعات ذخیره شده در آن را به یک سیستم- معمولا برخی از انواع پایگاه داده ها وارد می کند.

این ابزار مزایای بسیار زیادی را برای تجارت فراهم کرده است. بارکد راه را برای کانال های توزیعی که ما الان داریم صاف کرده است و این همان چیزی که به شرکت های بزرگی مثل Walmart امکان می دهد تا آنها از داشتن محصولات انبار شده مطمئن باشند و در سراسر جهان قیمت گذاری کنند، همان طوز که بیمارستان ها و گروه های دولتی دارایی های خود را پیگیری کنند و کارآیی خود را بهبود دهند.

برخی از روش هایی که کسب و کارها در آنها از بارکد استفاده می کنند شامل این موارد است:

۱. پیگیری فهرست موجودی. سیستم پیگیری عمومی فهرست موجودی ها شامل نرم افزار و یک اسکنر بارکد یا موبایل کامپیوتر است. فهرست موجودی اجناس(مثل محصولاتی که شما می فروشید، تجهیزات یا مواد خام) همه برچسب بارکد دارند، بنابراین وقتی شما یک قلم از جنس را از انبار بر می دارید، به جای تایپ کردن در یک واحد نگهداری در انبار فقط باید بارکد را اسکن کنید تا از تعداد موجود در نرم افزار پیگیری فهرست موجودی کم کنید.

۲. پیگیری فهرست موجودی. هر کسب و کاری، مهم نیست چقدر بزرگ یا کوچک، فناوری اطلاعات موجودی ها و موجودی ثابت خود را دارد. برچسب های بارکد موجودی ها به هر موجودی به صورت جداگانه چسبانده شده است و می توان با اسکن کردن آنها چک کرد که آیا این قلم از جنس در نرم افزار پیگیری موجودی شما هست یا نه. این روشی بسیار عالی برای بهبود پاسخگویی است و حسابرسی را بسیار آسان تر می کند.

۳.از بارکدها در پاسخ سریع به ایمیل ها استفاده کنید. یک بارکد را که با شماره سریال محصول همخوانی دارد در تنظیم یک پست کارت اضافه کنید، و بعد شما می توانید فورا پیگیری کنید کدام شماره سریال ها ثبت شده اند و کدام یک ثبت نشده اند. علاوه بر این، لازم نیست مشتریان شما محل یک شماره سریال طولانی را تعیین و رونویسی کنند.

۴. بارکدها را در یک ادغام پستی قرار دهید. اگر شرکت شما میزبانی یک رویداد را به عهده دارد، می توانید بارکدها را در کارت های RSVP(کارت هایی به منظور اعلا م یا عدم حضور در پاسخ به دعوت در یک مراسم) اضافه کنید و در این صورت می توانید بدون تلاش برای ترجمه و تفسیر دست خط هر شخص پیگیری کنید چه کسی پاسخ می دهد.

۵. اضافه کردن بارکدها به فاکتورها. یک بارکد را اضافه کنید که شماره مشتری یا شماره فاکتور شخصی یک مشتری را نشان دهد بنابراین وقتی این فاکتور با پرداخت برگردانده می شود شمامی توانید به راحتی محل حساب کاربری مشتری یا شماره فاکتور او را مشخص کنید.

شما چگونه یک بارکد بسازید؟

یک روش آسان برای ترکیب یک بارکد با کسب و کارتان استفاده از یک سیستم کامل مثل Wapnet barcode است. به هر حال، ابزار آنلاین زیادی هم هست که شما می توانید برای تولید یک بارکد بدون هیچ سرمایه ای ازآنها استفاده کنید.این ژنراتور بارکد رایگان را برای ساخت بارکد کسب و کارتان امتحان کنید. بارکد تک بعدی لازم دارید یا دو بعدی؟

یک چگونه به کسب و کار کمک می کند؟

بارکدها چطور به سود خالص کسب و کار شما کمک می کنند؟ در واقع اگر بخواهیم در این باره درست بگوییم وجود خود بارکدها نیست که به صرفه جویی در کسب و کار و پول سازی بیشتر کمک می کند؛ سیستمی که پشت آنها این کار را انجام می دهد.
بارکد
برای مثال رتبه بندی خدمه تیم فوتبال آمریکایی آریزونا کاردینالز را در نظر بگیرید، آنها اخیرا یک سیستم پیگیری موجودی(سیستم تکنولوژی اعمال نفوذ بارکد) را به منظور پیگیری تمام بخش های درگیر در تجربه روزی بی عیب برای بازی پیاده سازی کرده اند. در نتیجه آنها، توانستند بیش از ۵۰۰ ساعت در هر سال را صرفه جویی کنند. چه بهبود بهره وری!

فقط به این خاطر که شما یک تیم از لیگ ملی فوتبال(آمریکایی) نیستید به این معنی نیست که بارکد نمی تواند به بهبود بهره وری کسب و کار کوچک شما کمک کند. در واقع، چه شما محصولات فیزیکی بسازید و بفروشید یا فقط به نظر برسد شما هیچ وقت نمی توانید زمانی که نیاز به نمایش کالاها دارید پروژکتورهای خود را پیدا کنید، برچسب زدن و پیگیری موجودی ها با بارکدها می تواند در پول و زمان کسب و کار شما صرفه جویی کند.

برای خرید انواع بارکدخوان بر روی این لینک کلیک کنید

برای خرید انواع چاپگر بارکد بر روی این لینک کلیک کنید

0

نوشته های مرتبط:

دیتاکالکتور و مزایای استفاده از آن

دیتاکالکتور و مزایای استفاده از آن دیتاکالکتور ها یا پایانه...

آموزش جاگذاری لیبل و ریبون در لیبل پرینتر هانیول Honeywell PC42t

چاپگر باركد Honeywell PC42t یكی از قوی ترین و با...

فیش پرینتر حرارتی چیست و چگونه کار می کند

فیش پرینتر حرارتی چیست و چگونه کار می کند مکانیزم...